/ Ekonomi / Muğla’da Ulaşıma Fahiş Zam

Muğla’da Ulaşıma Fahiş Zam

on 2 Temmuz 2019 - 17:09 Kategori: Ekonomi, Kriz
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Muğla’da, Özel Toplu Taşıma Esnafı ve Oda Başkanlıklarınca yapılan zam talebi kabul edilerek Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı. 

1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan yeni tarifeye göre, kartlı binişte öğrenci 1.95 TL’den 2.35 TL’ye, kartlı çalışan 2.55 TL’den 3.05 TL’ye, kartsız öğrenci 2.75 TL’den 4 TL’ye, kartsız çalışan ise 3.25 TL’den 4 TL’ye yükseldi.

Ekonomik kriz gittikçe derinleşirken son yerel seçimlerde emekçi halkın desteğini alabilmek için birçok belediye ulaşımda, su faturalarında indirime giderken, Türkiye’deki mevcut  kimlik kutuplaşmalarından dolayı CHP’nin oy deposu olarak görülen Muğla’da seçimlerden hemen sonra ulaşıma fahiş miktarda zam getirildi. Bu uygulama ile emekçi halkın düzen partilerine bel bağlayamayacağı, ekonomik ve demokratik kazanımların emekçilerin kendi mücadelesi sonucu kazanabileceği bir kez daha gözükmüştür.

Öğrenciler için kira fiyatlarının en yüksek olduğu şehirlerden biri olan Muğla’da, kartsız binişlerde 4 TL’ye ulaşan ulaşım ücretleri ile birlikte öğrenciler için Muğla’da yaşam daha da zorlaşıyor. Buna karşılık öğrenciler yaptıkları yazılı açıklama ile boykota başlayacaklarını duyurdu.

Muğla Üniversitesi öğrencileri imzasıyla yayınlanan bildiri şu şekilde:

Muğla’da yaşayan öğrenciler olarak son ulaşım zammından sonra Muğla’da çektiğimiz konut, barınma gibi dertlerimize bir yenisi daha eklendi. Öğrencileri müşteri gibi gören zihniyet, zaten geçim sıkıntısı çeken halkı iyice sefalete sürüklüyor. İstanbul’da Ankara’da, Mersin’de, Adana, İzmir’de Türkiye’nin birçok belediyesi yoksullukla mücadele için ulaşım ücretlerini yarı fiyatına indirirken Muğla Büyükşehir Belediyesi neredeyse iki katına çıkarıyor. Biz biliyoruz ki bu zamlar sadece biz öğrenci kesimini değil Muğla’da yaşayan tüm kesimleri etkiliyor. 01.07.2019 tarihi ile belediye hiçbir gerekçe göstermeden öğrenci-tam ayrımını kaldırmış 2,75 olan ulaşım ücretini 4 tl yapmıştır. Kartla 1,95 olan öğrenci ücretini 2,35tl yapmıştır. Tam ücretini de 4 tl’ye çıkarmıştır. ARTIK BU ZAMLARI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR. Zamların geri çekilmesi, önceden varolan ücretlerin indirilmesi talebimizdir. Buradan Muğla’da yaşayan herkese sesleniyoruz, bu ulaşım zamlarını boykot ediyoruz. Herkesi 02.07.2019 (salı) tarihinde toplu taşıma araçlarını kullanmamaya çağırıyoruz

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı