/ Dünyadan / Dünyadan 1 Mayıs Manzaraları – Bahar İmla

Dünyadan 1 Mayıs Manzaraları – Bahar İmla

on 2 Mayıs 2020 - 16:48 Kategori: Dünyadan

Pandemi nedeniyle bu yıl 1 Mayıs’ta alanları dolduramadık. Fakat derinleşen krizin emekçi sınıflar üzerinde yarattığı yük, günden güne öfkeye dönüşüyor. Yoksulluğun yarattığı çaresizliğin kitlesel bir patlamaya dönüşmesi an meselesi. Lübnan’da emekçiler koronadan olmasa bile açlıktan öleceğiz diyerek yasakları deliyor. Böyle olağanüstü günlerde ise 1 Mayıs’ın önemi, yalnızca tarihi bir anma olmaktan çok uzak. 2020 1 Mayıs’ı salgın sebebiyle alternatif eylem biçimleri ve yöntemler yaratarak kapitalizmin çelişkilerinden bıkkınlığı ve yeni bir dünya özlemini pekiştiren bir mücadele günü olarak dünyanın her yerinde kutlandı.

Yunanistan

Sosyalist geleneğin köklü olduğu Yunanistan’da pandemiye rağmen 1 Mayıs mitingi fiziksel mesafe korunarak ve eylemcilerin aldığı sağlık önlemleriyle gerçekleştirildi. Virüs tehlikesine rağmen sendikaların ve sol kurumların katılımıyla Yunanistan 1 Mayıs’ı kalabalık geçti.

Fransa

Fransa’da sendikaların çağrısıyla onbinlerce insan balkonlarında, pencerelerinde 1 Mayıs’ı marşlarla,sloganlarla kutladı. Geçtiğimiz yıl kararlı duruşlarıyla dünya gündemine oturan sarı yeleklilerin yarattığı rüzgar 1 Mayıs’ta da hissedildi. Öte yandan 1 Mayıs’ı sokakta kutlamak isteyenlere, fiziki mesafeyi korumalarına rağmen sert polis saldırıları gerçekleşti.

Almanya

Almanya’da 20 kişiden fazlasının bir araya gelmesinin yasak olmasına karşın Berlin’de 1000’i aşkın insan 1 Mayıs’ı kutlamak için toplandı. Geçtiğimiz günlerce aşırı sağcıların gerçekleştirdiği eylemlere müdahale edilmezken 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen insanlara polis saldırısı gerçekleştirildi ve bazı gözaltılar oldu.

Şili

2019 yılında dünyanın heryerinden gelen ayaklanma haberlerinin öncülüğünü Şili yapmıştı. Neoliberal politikalara karşı halk ayaklanmasının gerçekleştiği Şili’de 1 Mayıs yasaklandı. 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenler gözaltına alındı.

ABD

ABD, 1 Mayıs’ın bir mücadele günü olarak tarihe geçmesinin ev sahipliğini yapan ülke olsa da, 1 Mayıs’ın resmi tatil olmadığı ülkelerden biri. Antikomünist propagandanın merkez üssü olan ABD federal hükümetinin aşırı sağcı protestoları desteklemesine rağmen 1 Mayıs farklı eylem biçimleriyle kutlandı. Solun tarihsel olarak güçlü olduğu Seattle’da insanlar arabalarıyla kortej oluşturarak trafiği tıkadı ve 1 Mayıs yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Lübnan

Lübnan’da insanlar “koronadan ölmezsek açlıktan öleceğiz” diyerek Beyrut başta olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde protesto yürüyüşleri gerçekleştirdi.

 

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı