Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / “Müjde! Çalıyoruz Ama Taksitle!”

“Müjde! Çalıyoruz Ama Taksitle!”

on 3 Mayıs 2018 - 16:25 Kategori: Gündem
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Evet, Genel Sağlık Sigortası ile ilgili söylenenler tam olarak başlıkta vurguladığımız kapıya çıkıyor. Bizatihi soygun olan bir uygulamayla ilgili yeniden yapılandırma süreci başlatıp bunu “müjde” feryatlarıyla duyuran bir hükûmetimiz var. Ne mutlu bize!

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

“Sağlık güvencesi olmayan kimse kalmayacak” yalanıyla hayata geçirilen GSS yasası ile sigortalı çalışan işçiler ve 25 yaş altındaki öğrenciler dışındaki herkesi devlet düzenli olarak borçlandırdı. Sigortasız çalışan veya işsiz işçilerin gelir beyanları sonucu aylık gelirleri hesaplandı ve geliri asgari ücretin 1/3 ünden fazla olan herkes devlete belirlenen tutarı ödemek zorunda bırakıldı. Ödenmeyen her ay için bu güne kadar borçlar katlanarak arttı. Kimseye “Bu sistemden faydalanacak mısın” diye sorulmadı. Sistemde olduğundan haberdar olmayan yüz binlerce emekçi milyonlarca liralık borçları ödemek zorunda bırakıldı.

Bayram Değil Seyran Değil, Bu Neyin Müjdesi?

Bu bir seçim “müjdesi.” Ama ne müjde! Soygun devam edecek fakat ana borç muhtemelen faiziyle yeniden yapılandırılacak. SGK’ya telefonla sorulduğunda ya da bizzat başvurulduğunda “müjdenin” ne olduğunu kendilerinin de bilmediğini fakat bildikleri tek şeyin borcun silinmesinin mümkün olmadığını söylemekle yetiniyorlar.

Hani Ücretsizdi!

Duyduğumuz en “sağlam” yalan bu! Sağlık ücretsizmiş! Milyonlarca emekçi G.S.S prim borcu yüzünden tedavi olamıyor. Bir de utanmadan yeniden yapılandırılıp tahsis edilmeye devam edecek olan soygunun “müjdesini” veriyorlar. Halk çok yakında size hak ettiğiniz müjdeyi verecek!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı