/ Emekçiden / Haft Tappeh İşçilerinden Gözaltındaki Liderleri İçin Çağrı

Haft Tappeh İşçilerinden Gözaltındaki Liderleri İçin Çağrı

on 8 Aralık 2018 - 19:42 Kategori: Emekçiden
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Esmaeil Bakhshi

İran’daki Haft Tappeh şeker kamışı fabrikası işçilerinin kitlesel eylemleri sonucunda, işçilerin seçilmiş temsilcisi Esmaeil Bakhshi ve destekçi Sepideh Gholian ile birlikte 23 kişi gözaltına alınmıştı. Diğer işçiler serbest bırakılmıştı ama Bakhshi ve Gholian üç haftadır gözaltında tutuluyor.

Haft Tappah Şeker Kamışı İşçileri Sendikası, 4 Aralık’ta Bakhshi ve Gholian’ın durumları hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamanın tamamı şöyle:

Tutuklu Bulunan Esmaiel Bakhshi ve Sepideh Gholian’ın Sağlık Durumları Hakkında Ciddi Uyarı

Güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bazı haberlere göre Esmail Bakhshi ve Sepideh Gholian’ın aileleri sonunda çocuklarının durumlarını ve hukuki süreçlerini kontrol etmek için onları cezaevinde ziyaret etme hakkını elde etti. Bu ziyaretler boyunca aileleri, Esmaeil Bakhshi ve Sepideh Gholian’ın vücutlarında bazı yaralar olduğunu ve yoğun fiziksel ve psikolojik baskı altında olduklarını gördü.

18 Kasım 2018’den beri gözaltında bulunan Gholian ve Bakhshi’nin sağlık durumları kritik. Hücre hapsinde oldukları için zamanın gece mi gündüz mü olduğunu bile anlayamıyorlar. Gholian, gözle görülür bir şekilde zayıflamış. Öyle ki annesi ona sarıldığında bile canı acıyor. Esmail’in sağlık durumu da benzer şekilde kritik. Alnında işkencelerden kaynaklanan yaralar bulunuyor.

Esmaeil Bakhshi, maruz bırakıldıkları acının ve muamelenin ifşa edildiğini ve toplumun kendilerine verdiği desteği duyunca, fiziki ağrılarına rağmen gülümsedi.

Esmail Bakhshi ve Sepideh Gholian’ın maruz bırakıldığı fiziksel ve psikolojik şiddeti kınıyor ve acilen koşulsuz tahliyelerinin gerçekleştirilmesini talep ediyoruz. Tüm bu acıların, tacizlerin, işkencelerin ve mevcut koşulların sorumluluğu doğrudan İran devletine aittir. Bakhshi ve Gholian’ın güvenliği ve sağlık durumu devletin ve yargı merciilerinin sorumluluğundadır. Onların hayatları hakkında endişemiz gittikçe artmakta. Haft Tappeh’nin tüm işçilerini, uluslararası sendikaları, ilgili tüm kuruluşları ve medyayı Esmail Bakhshi, Sepideh Gholian, Ali Nejati ve Haft Tapeh Sugarcane İşçileri Sendikası’nın tutuklu tüm üyelerinin tahliyesi için verilen mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz.

4 Aralık 2018″

Çeviri: Eylül Eylem Kırhan

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı