/ Ekonomi / Mustafa Sönmez Gözaltına Alındı!

Mustafa Sönmez Gözaltına Alındı!

on 14 Nisan 2019 - 10:32 Kategori: Ekonomi, Gündem
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Image result for mustafa sönmez

Marksist iktisatçı ve gazeteci Mustafa Sönmez dün gece 03.30’da  polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ile ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Sönmez’in sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı belirtiliyor.

Mustafa Sönmez yıllardır medya organlarında uygulanan ekonomi politikalarına sert eleştiriler yöneltmesiyle biliniyor. Ekonomik krizin derinleştiği günümüzde ise iktidarı bundan daha fazla rahatsız edecek çok az şey var. İstiyorlar ki yarattıkları sömürü ve rant düzenine çomak sokulmasın, karşıt ses yükselmesin. Ama bütün baskılara rağmen hala konuşan, yazan, korkmayan gazeteciler mevcut.

İktidar sıkıştıkça güdük demokrasinin iplerini daha da sıkacaktır. Bugün Mustafa Sönmez, yarın bir başkası… Gözaltılara, tutuklamalara rağmen bu ülkede muhalefet susturulamaz.

Mustafa Sönmez yalnız değildir ve derhal serbest bırakılmalıdır!

Mustafa Sönmez kimdir?

Mustafa Sönmez’in resmi sitesinde yer alan özgeçmişi şöyle:

ODTÜ  İdari İlimler Fakültesi 1978 mezunudur. Politik, düşünsel eylemliliği 1980 öncesi ODTÜ’de ve kısa adı TİB olan Tüm İktisatçılar Birliği’ndeki faaliyetleriyle başladı, DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Demokrat gazetelerinde sürdü.

1980 sonrasında araştırmacı –uzman olarak çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1983 yılında Nokta dergisinde ekonomi editörü olarak medya sektöründe yer aldı. Uzun bir süre bağımsız çalıştı, kitaplar üretti.

2009-Mart 2013 döneminde Cumhuriyet, Nisan 2013-Şubat 2014’te Yurt , 12 mayıs-1 Eylül 2014 arasında  Sözcü gazetesinde; Nisan 2015-Eylül 2015 döneminde  BirGüngazetesinde   köşe yazarlığı yaptı.  Mayıs 2013-2016 arası   Hürriyet Daily News‘de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazdı. Merkezi Washington’da olan  Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır.

Gazeteci-yazarlık uğraşına paralel olarak ilki 1977 yılında yayınlanmak üzere Türkiye ekonomisi üstüne 30 dolayında kitap yayımladı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı